Houseman
Houseman

Mandarin Oriental

Publiée

Houseman

À propos du poste

Scope of Position

The Houseman is responsible for the maintenance and cleanliness of all corridors, linen rooms and service areas.  He will assist the Housekeeping department with all projects and special requests from all guests.

Requirements

  • 1 year experience in a similar role (nice to have)
  • Have knowledge of basic chemical usage
  • Have knowledge of machine handling eg. scrubbing and carpet shampoo machines
  • Have knowledge on room cleaning, setting up of extra beds, baby cots, carpet cleaning and basic floor maintenance
  • Possess basic understanding of the English language (nice to have)
  • Possess a pleasant and outgoing personality
  • Able to work flexible hours
  • Must be able to work with limited supervision
  • Caring attitude towards our guests

Popis pracovní pozice

Houseman je zodpovědný za údržbu a čistotu všech chodeb, prádelen a servisních prostor. Bude pomáhat oddělení Housekeepingu se všemi projekty a speciálními požadavky hostů.

Požadujeme

  • 1 rok praxe na podobné pozici výhodou
  • Mít základní znalost o používání čistících prostředků
  • Mít znalost obsluhy strojů, např. čistících a tepovacích přístrojů na koberce
  • Mít povědomí o úklidu pokojů, přípravě přistýlek, dětských postýlek, čištění koberců a základní údržbě podlah
  • Mít základní znalost anglického jazyka výhodou
  • Mít příjemnou a společenskou povahu
  • Schopnost pracovat v pružné pracovní době
  • Samostatnost
  • Pečlivost

Advertised: Central Europe Daylight Time
Applications close:

Houseman

Prague, République tchèque

Temps plein, Indéfini

Date de début du contrat:

Vous souhaitez découvrir quelque chose de différent ? Voir des emplois similaires